Down Sendromu Derneği

Dünyada ve Türkiye'deki DS ile ilgili güncel gelişmeleri çok yakından takip eden, Down sendromunu duyurmak, toplumsal farkındalığı yükseltmek için sürekli çalışan, ülke genelinde aile ve uzmanlara destek verebilen ve o bölgedeki destek kuruluşlarına nasıl ulaşılabileceği konusunda yönlendirebilen ve böylece tüm kurumlarla işbirliği içinde çalışmayı amaçlayan bir misyon üstlenen, yani esas olarak toplumun engellilik algısını etkileyen projeler yürüterek Down Sendromlu bireylerin bebeklikten itibaren her yaşta ve konumda karşılaştıkları ayrımcılık ile mücadele ederek, fırsat eşitliği sağlamayı ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur.

Dernek Başkanı 2009 yılında Down Syndrome International tarafından Türkiye Down Sendromu Büyükelçisi seçilmiş, 2014 yılında Dünya Down Sendromu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Dernek 2014 yılından beri European Down Syndrome Association yönetim kurulunda görev almaktadır.

Engelsiz Çocuk Hakları Ağı sekretaryasındadır ve kurulmasında aktif olarak görev almıştır.

Ana programları şunlardır:

Aile destek programı "Hayata Merhaba"

+Bidown Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi

Benim Sesim Benim Toplumum: Söz+1 Özsavunuculuk Programı

Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum: İşkoçu Destekli İstihdam Programı

DSD Dans+1 by Hilton Bomonti: Dans Atölyesi

Tablet ile bireysel eğitim destek sınıfı

 

Uluslararası Üyelikleri

DSI- Down Syndrome International

EDSA - European Down Syndrome Association

DSMIG- Down Syndrome Medical Interest Group

T21RS -Trisomy 21 Research Society

WASE -  World Association of Supported Employment

 

Fulya Ekmen

Derneğin kurucularındandır. EDSA yönetim kurulundadır. Dernekte eğitim programlarının koordinasyonu, lobi faaliyetleri, projeler, farkındalık seminerleri, aile danışmanlığı konularında aktif olarak görev almaktadır. Daha önce yapılan Erasmus+ projesi Lets try ICT 'de görev almıştır. www.letstry-ict.eu

LOGIN Kullanıcı Girişi

SADECE WEB SİTESİ-YÖNETİCİLERİ İÇİN

Çerezler size hizmetlerimizi sunmamızı kolaylaştırır. Hizmetlerimizin kullanımı ile çerezleri kullanmamıza izin veriyorsunuz.